Robiť niečo užitočné

Končila som doktorát z Analytickej chémie, keď som sa zamýšľala nad tým čo ďalej. Po atmosfére panujúcej na katedre, ktorá ma teda vôbec nepriťahovala tam zotrvať dlhšie ako je potrebné, som prehodnocovala ďalšie možnosti. Šlo mi hlavou, že chcem určite „robiť niečo užitočné“, čo nebude mať význam iba pre mňa (prípadne pre malý okruh ľudí), ale čo rozvinie túto myšlienku do širšieho konceptu.

Zamilovala som si obchodík

V čase mojej stáže počas doktorátu v Brne, som natrafila na obchodík Brána k dětem. Deti som ja síce ešte nemala, ale kamošky už detičky mali a mne sa mal narodiť prvý synovec. Keď som okúsila atmosféru tohto obchodíka, vôňu dreva a čistoty z prírodných produktov, hneď som si ho zamilovala. A aj keď som tam inokedy už nešla kvôli hračkám, kupovala som si napríklad knižky, ktoré mali v ponuke. V tej dobe som bola len druháčka na doktoráte, čiže do jeho skončenia bolo ešte pár rokov. No tento príjemný obchodík mi ostal v srdci.

Jedného pekného dňa, keď som si zašla s vtedy tehotnou kamoškou na obed, preberali sme aj to, že čo budem robiť po doktoráte. A ona vnorená do témy, ktorú práve riešila, navrhla, či nechcem obchod s detským sortimentom. V tom som si spomenula na milý brnenský obchodík. A nápad bol na svete.

Okrem chémie som vyštudovala aj ekológiu a táto téma bola mojou neoddeliteľnou súčasťou od rannej puberty. Bola som roky členkou a aktivistkou viacerých environmentálnych organizácií. Vedela som, že ak by som mala mať obchod, určite nie hocijaký. A hlavne, čo najviac ekologicky zameraný. Keďže môj rozpočet na nejaký rozvoj biznisu bol nulový a moje skúsenosti s detským sortimentom boli na tom rovnako napadlo mi vytvorenie pobočky brnenského obchodíka u nás v Košiciach.

Urobili sme si s manželom výlet do Brna. Zašla som do predajne Brána k dětem s otázkou, s kým by som sa mohla porozprávať o možnosti pobočky na Slovensku. Pani pri pulte mi dala letáčik a naň napísala mejlový kontakt na majiteľku. Šli sme domov. Následne mi majiteľka obchodu odpísala na mejl, že k tomu je potrebné osobné stretko. A tak som si urobila opäť výlet do Brna. Tentokrát sama a cez Bratislavu.

Predstav si svoj ideálny deň

Tam som ešte pred stretnutím absolvovala seminár, ktorý organizovalo OZ Slovenské duly s názvom „Značka si ty“. Páčil sa mi veľmi. Bol fajn navnadením na stretnutie v Brne. A viete akú aktivitu sme tam na záver robili? Aktivita „Predstav si svoj ideálny deň“. A ja som sa zasnívala a v predstave bolo „…..ako ráno vstávam z postele v našom byte (byt sme síce už kúpený mali, ale ešte sme v ňom v tej dobe nebývali, lebo ho manžel svojpomocne rekonštruoval), beriem do šatky svoje dieťa (dieťa sme ešte nemali a nebola som ani tehotná), vonku je krásny slnečný deň a ja sa na pešo presúvam dole do centra mesta, kde zavítam v našom obchode….“.

Zo stretnutia s majiteľkou brnenskej centrály vyplynulo, že aktuálne rozbiehajú frenchisy v ČR a pobočke na SK sa nebránia. Aj keď s tým rátali až neskôr, prečo to hneď neskúsiť. Týmto začalo naše jednanie o podmienkach ako frenchisu obchodíka rozbehnúť v Košiciach. Keďže som v tej dobe bola na úrade práce, využila som aj možnosť získania príspevku na podnikanie, aby som predsa len mala niečo na úvod na rozbeh živnosti.

Ďalšie članky

Čo vám o bezplienkovaní nikto nepovie?

Čo vám o bezplienkovaní nikto nepovie?

Na moje počudovanie ma bezplienková komunikačná metóda (BKM) vie stále prekvapiť a moje názory sa v priebehu posledných rokov významne menili. Je to obsiahla téma, ktorá ma neprestáva baviť, lebo vedzte, že to nie je len o “hovienkach”. Na začiatku, ako novopečená...

Prečo a ako látkovať?

Prečo a ako látkovať?

Na kurze Zdravého prebaľovania sa pýtam účastníkov, čo ich motivuje k tomu, že sa chystajú látkovať. Štandardnou odpoveďou je, že zdravie dieťatka a menšie množstvo odpadu. Teší ma, že aj v dnešnej uponáhľanej dobe, ktorá je charakteristická tým, že si chceme veci...

Nosíme deti za každého počasia

Nosíme deti za každého počasia

Nosenci sa obliekajú menej, ako je bežné. S dieťatkom na tele sa vzájomne zahrievame, preto nie je potrebné dávať mu viac vrstiev oblečenia ako máme my. V prípade zimy nie je praktické ešte malé nechodiace dieťatko obliekať do zimnej bundy či do kombinézy....