Prečo a ako látkovať?

Na kurze Zdravého prebaľovania sa pýtam účastníkov, čo ich motivuje k tomu, že sa chystajú látkovať. Štandardnou odpoveďou je, že zdravie dieťatka a menšie množstvo odpadu. Teší ma, že aj v dnešnej uponáhľanej dobe, ktorá je charakteristická tým, že si chceme veci zjednodušovať, sú tu aj napriek tomu takí mladí ľudia, ktorí sú ochotní znížiť si zabehnutý komfort a rozhodnú sa pre látkovanie. Doba nám ponúka množstvo vecí na jedno použite a taká možnosť, ako dať bábätku plienku a po jej použití ju vyhodiť a neriešiť, je skvelá, prečo si ju nedopriať? Dokonca na to „mladých“ nahovárajú aj budúci starí rodičia argumentom, že my sme museli prať, vyvárať a žehliť plienky určite to nerobte a použite jednorazové.

Ale my už nemusíme plienky vyvárať a dokonca ani žehliť. A perie predsa práčka. Tak pokojne sa rozhodnite pre látkové plienky a práce navyše si síce trochu pridáte, ale zároveň ušetríte peniaze, chránite pokožku vášho dieťatka, ktorá v látkovej plienke dýcha, potešíte sa z krásnych motívov plienok a vrchných nohavičiek, z ktorých si môžete vyberať a vyzerajú rozkošne na zadočku .

Napísať tento článok ma motivovala moja posledná skupinka na kurze. Zúčastnilo sa ho 8 žien, 2 muži a 3 bábätká. A aby sme si trocha tie vedomosti z kurzu utriedili, tak vám tu uvediem nasledovné zhrnutie informácií.

Z ČOHO SI ZOSTAVIŤ VÝBAVIČKU?

VARIANT  ŠTVORCOVÉ PLIENKY

Potrebujem:

 • 30-40 kusov štvorcových plienok (ak ich budem používať jednotlivo) alebo
 • 50-60 kusov štvorcových plienok (ak ich budem zdvojovať na zvýšenie savosti)

 TIP:  Na zvýšenie savosti môžete použiť vkladacie plienky – počet podľa potreby – zvyčajne jedna vkladačka ku jednej štvorcovke

 • Separačné plienky:
 • – celulózové – predávajú sa zvyčajne v rolke – preto na začiatok 1 balenie
 • – flísové – “stay dry“ efekt – predávajú sa po kusoch alebo baleniach, na začiatok 5 ks
 • 2 ks snappi sponka – sponka na uchytenie plienky, ak ju skladám inak než na rovno, praktické napr. pri novosklade
 • 4-5 ks vrchné nohavičky – PUL, flísové alebo vlňáčiky (výber podľa sympatií je na vás;-)

VARIANT  NOHAVIČKOVÉ PLIENKY

Potrebujem:

 • 24 kusov nohavičkových plienok

TIP: Na zvýšenie savosti môžete použiť vkladacie plienky -počet podľa potreby – zvyčajne jedna vkladačka ku jednej nohavičkovej plienke

POZOR! niektoré nohavičkové plienky sa predávajú už s vkladačkami

 • Separačné plienky:
 • – celulózové – predávajú sa zvyčajne v rolke – preto na začiatok 1 balenie
 • – flísové – “stay dry“ efekt – predávajú sa po kusoch alebo baleniach, na začiatok 5 ks

POZOR! niektoré nohavičkové plienky majú už ako kontaktnú vrstvu so zadočkom práve flís

 • 2 ks snappi sponka – sponka na uchytenie plienky, ak si vyberiem plienky bez zapínania
 • 4-5 ks vrchné nohavičky – PUL, flísové alebo vlňáčiky (výber podľa sympatií je na vás;-)

VARIANT  SIO PLIENKY

Potrebujem:

 • 24 ks vnútorných plienok/nacvakávacích savých jadier (SIO)
 • Separačné plienky:
 • – celulózové – predávajú sa zvyčajne v rolke – preto na začiatok 1 balenie
 • – flísové – “stay dry“ efekt – predávajú sa po kusoch alebo baleniach, na začiatok 5 ks
 • 4-5 ks vrchné nohavičky – PUL s patentkami, na ktoré sa dajú nacvaknúť savé jadrá (dôležité je overiť si kompatibilitu nohavičiek s jadrami)

VARIANT  AIO PLIENKY

Potrebujem:

 • 24 ks plienok „všetko v jednom“ (AIO) a k tomu separačky – to je všetko;-)

PODĽA ČOHO SA ROZHODNÚŤ AKÉ PLIENKY NAKÚPIM?

Rozhodujeme sa na základe:

 • Financií – Výbavička zo štvorcových plienok (hlavne bavlnených) je najlacnejší variant; druhým najlacnejším variantom je si výbavičku namixovať zo švorcových plienok ako základ a mať zopár nohavičkových a zopár SIO či AIO plienok.
 • Času – Ak chceme mať prebalenie „šup-šup“, tak neuvažujme nad štvorcami, manipulácia s nimi je časovo trocha náročnejšie než s modernými látkovkami.
 • Možností sušenia – Ak máte sušičku, nemusíte tento bod riešiť, ak nemáte, počítajte s tým, že bavlna, ľan a polyester schnú najrýchlejšie, bambus schne najdlhšie.
 • Čo sa mi páči – Je dôležité mať vo výbave plienky či vrchné nohavičky podľa svojho vkusu, aby bolo prebaľovanie o to príjemnejšie;-).

PRANIE

Perieme cca každé tri dni. Optimálna teplota pre celú plienkovú výbavu (okrem vlny a ľanu) je 60 stupňov Celzia (ak výrobca neodporúča inak). K praciemu prášku môžete pridať aj dezinfekčný prostriedok na plienky, napr. Nappy Fresh od Bio D. Dezinfekčný prostriedok môžete pridať do prania občas, alebo vtedy, keď periete na nižšej teplote ako je 60 stupňov Celzia, prípadne, ak periete zároveň plienky s oblečením dieťatka. Neznečistené (len ocikané) „jednorázové“ separačné plienky perieme spolu s ostatnými plienkami, zvládnu to cca 3-4 krát.

Na zapratie škvŕn znečistenej plienky použite mydlo na škvrny a následne dajte plienku do skladovacieho vedierka. Ocikanú plienku môžete rovno dať do vedierka. Takýto spôsob skladovania plienok sa nazýva „NA SUCHO“.

Na pranie odporúčam ekologický prací prostriedok, či už prací gél alebo prášok. Na biele a stálofarebné prádlo môžete k praciemu prášku/gélu pridať bieliaci prášok na báze kyslíka, tzv. perkarbonát sodný. Každý výrobca ho predáva pod iným názvom, napr. Tierra verde ho má pod názvom PUER.

Určite nepoužívajte aviváž. Tá upcháva plienkam póry, a tým znižuje savosť. Na vyplákanie prádla môžete použiť napr. Máchadlo, ktoré je zložené z kyseliny citrónovej a ovoňané silicou levandule. Samozrejme si ho môžete vyrobiť aj podomácky. Za týmto účelom sa zvykne používať aj ocot, no ten je agresívnejší voči bambusu a samotnej práčke.

Vlnu perte v rukách alebo na programe pre vlnu (do 40 stupňov Celzia). Ak používate vlnené vrchné nohavičky je potrebné ich raz za čas impregnovať v lanolínovej kúre, aby pri používaní neprevlhli. Lanolín síce vlna prirodzene obsahuje, no praním sa vymýva.

SUŠENIE

Bavlna, ľan a polyester vám vyschnú rýchlo. Konope a bambus schnú dlhšie, v interiéri počítajte aj s jedným dňom.

Bambus a ľan chráňte pred vysokou teplotou. Pri použití sušičky zvoľte program COOL, čiže chladný. Pri sušení vonku nevystavujte bambus a vrchné nohavičky s PUL záterom priamemu slnku. Doma bambus a PUL nohavičky nesušte na radiátore.

KURZ ZDRAVÉ PREBAĽOVANIE

Kto máte chuť si rôzne plienky ohmatať, vidieť klasiku aj moderné plienky naživo a pozdieľať navzájom info či skúsenosti, príďte na náš kurz Zdravé prebaľovanie alebo po novom tiež Látkovanie a bezplienkovanie bábätka prakticky a úsporne.

PRAJEM PRÍJEMNÉ LÁTKOVANIE .

Autorka: Lenka Elečková

Ďalšie članky

Robiť niečo užitočné

Robiť niečo užitočné

Končila som doktorát z Analytickej chémie, keď som sa zamýšľala nad tým čo ďalej. Po atmosfére panujúcej na katedre, ktorá ma teda vôbec nepriťahovala tam zotrvať dlhšie ako je potrebné, som prehodnocovala ďalšie možnosti. Šlo mi hlavou, že chcem určite „robiť niečo...

Čo vám o bezplienkovaní nikto nepovie?

Čo vám o bezplienkovaní nikto nepovie?

Na moje počudovanie ma bezplienková komunikačná metóda (BKM) vie stále prekvapiť a moje názory sa v priebehu posledných rokov významne menili. Je to obsiahla téma, ktorá ma neprestáva baviť, lebo vedzte, že to nie je len o “hovienkach”. Na začiatku, ako novopečená...

Nosíme deti za každého počasia

Nosíme deti za každého počasia

Nosenci sa obliekajú menej, ako je bežné. S dieťatkom na tele sa vzájomne zahrievame, preto nie je potrebné dávať mu viac vrstiev oblečenia ako máme my. V prípade zimy nie je praktické ešte malé nechodiace dieťatko obliekať do zimnej bundy či do kombinézy....