Nosíme deti za každého počasia

Nosenci sa obliekajú menej, ako je bežné.

S dieťatkom na tele sa vzájomne zahrievame, preto nie je potrebné dávať mu viac vrstiev oblečenia ako máme my. V prípade zimy nie je praktické ešte malé nechodiace dieťatko obliekať do zimnej bundy či do kombinézy. Jednoduchšie je, zatepľovať zvonku vrstvami, ktoré oblečiete cez seba aj dieťatko. Dieťatku dáte zatepľovaciu vrstvu na hlavičku a nožičky a cez šatku či nosič oblečiete vrchnú vrstvu – bundu alebo kapsu, a môžete vyraziť .

V článku uvádzame dve ročné obdobia – LETO a ZIMU. No podľa potreby, a hlavne počasia, viete odporúčané tipy s obmenami aplikovať aj na JAR či JESEŇ. Keďže sa tieto obdobia vyznačujú aj dažďom, okrem dáždnika je vhodnou možnosťou nosičský pršiplášť (Angel Wings) alebo ochranný pršiplášť na nosič/šatku (Cocoon Pop-in, Ergo).

Investíciu do kvalitného funkčného oblečenia určite neoľutujete, a keďže je o takéto oblečenie veľký záujem, v prípade odrastenia dieťatka vecičky ľahko predáte ďalej v bazári.

NOSENIE V LETE

1. Vhodný úväz šatky – voľte úväzy, ktoré zakryjú dieťatko jedným či max. dvoma pruhmi šatky (jednoduchá kolíska, kríž s kapsou vo vnútri (s neroztiahnutými pruhmi látky), na chrbte batoh…).

2. Vhodná šatka/nosič – bavlna je celoročne vhodný materiál, no pre leto je lepšia tenšia šatka, voľba gramáže do cca 230 g/m2 (Didymos, Ellevill, Hoppediz, Vatanai…), prípadne bavlnená šatka s prímesou hodvábu, ľanu, bambusu či vlny (Didymos, Natibaby, Sestrice…). Nosiče (samozrejme ergonomické) sú zvyčajne vyrábané z bavlny, prípadne bavlny s konope, no tu si veľmi materiálovo nenavyberáte, vo všeobecnosti sa považujú za viac vetrajúce (dieťatko je kryté látkou na chrbátiku). Obľúbenou verziou pre leto sú napríklad mei-taie/meh daie (Al and Izi) alebo nosiče ušité zo šatky (Lenka, Moyo, Rishino, Zumbucca…).

3. Funkčné oblečenie – bavlna ako pri šatkách, tak aj pri oblečení je univerzálna na celoročné použitie a takéto oblečenie je jednoducho dostupné. Čo sa týka savosti a odvádzania tepla a potu sú však lepšie iné materály. V lete je vďaka dobrým termoregulačným vlastnostiam vhodné oblečenie z vlny (Crawler, Manymonths, Skapi), bambusu (Bamboolik) či hodvábu, prípadne ich kombinácie ako napríklad vlna s hodvábom (Iobio).

4. Nezabudnite na doplnky – na odkrytú hlávku ľahkú čiapočku, klobúčik, šiltovku s plachtičkou pre ochránenie krku pred slniečkom; na nožičky tenké bavlnené alebo bambusové návleky (SponkS, Design Socks, Diba); odkryté telíčko môžete pred slniečkom chrániť napríklad šetrnými olejčekmi s prirodzene ochranným UV faktorom (jojobový, madľový, bambucké maslo, olivový, kokosový, avokádový, s vyšším UV faktorom sú napr. olej zo pšeničných klíčkov, z mrkvových či malinových jadier) alebo krémami s minerálnymi filtrami (Lavera). Úplne postačujú krémy s hodnotou UV faktoru do 30. Skvelou ochranou je aj dáždnik ako slnečník .

5. Dopĺňanie tekutín – dojčené detičky dojčite častejšie, nedojčeným dopĺňajte tekutinky (vlažná voda).

NOSENIE V ZIME

1. Spodná vrstva oblečenia – pokojne bavlna, no pre intenzívnejšie nosiacich rodičov je dobrou voľbou opäť oblečenie z funkčných materiálov. Tie vďaka dobrým termoregulačným vlastnostiam Vám urobia službu natoľko, že nemusíte dieťatko navliekať do mnohých vrstiev. Svoju funkciu dobre plnia aj pri prechádzaní z tepla do zimy a naopak. Patrí sem vlna či merinovlna (Crawler, Disana, Engel, Lotties, Manymonths, Skapi), vlna s prímesou hodvábu, čo je veľmi príjemné pre pokožku (Iobio), bambus (Bamboolik), Moira a Outlast (Little Angel).

2. Zateplenie hlavičky a nožičiek – telíčko je krásne v šatke či nosiči zahrievané, no hlávka a nožičky sú vystavené zime. Pre obnažené lýtka sú výborným pomocníkom návleky na nôžky, tie môžete podvliekať, či nasadzovať na oblečenie zvrchu. Patria sem už spomínané bavlnené (Design Socks, SponkS), bambusové (Diba) či vlnené (Alice, Diba, Manymonths, Surtex), účel splnia aj vlnené kamaše (Disana, Engel, Manymonths). Chodidlá chránime teplými capáčikmi/topánočkami (Liliputi, Manymonths, Saling). Na hlávku buď klasickú čiapočku, veľmi praktické sú však kukličky z bambusu (Bamboolik) merinovlny (Crawler, Manymonths, Skapi), ktoré detičkám krásne sedia, chránia hlávku, ušká, bradu, krk a nosia sa buď samostatne alebo pri veľkých mrazoch ako podvliekacia vrstva pod čiapočku či kapucku. Kukličky sú vyrábané z rôznej hrúbky spomínaného materiálu a nájdete pre ne celoročné využitie.

3. Zateplenie zvrchu – malé dieťatko môžete nosiť pod väčšou bundou či svetrom, prípadne aj tehotenská bunda sa spočiatku bude hodiť. No pre väčšie dieťatko, ktoré sa už pod bežnú bundu nezmestí, sú vhodnou voľbou zatepľovacie kapsy, tie sú univerzálne pre využitie oboch rodičov – softshell+flís (Beco), vlna (Didymos), mikrovlákno s flísom (MaM), ďalej rôzne pončá (MaM, Mamapončo), ideálne sú mikiny a bundy s nazipsovateľnou vsadkou na nosenie dieťatka, ktoré umožňujú nosenie vpredu či na chrbte (Angel Wings, Jožánek), elegantnou verziou sú kabáty so vsadkami (Angel Wings, Mamika).

KDE NAKÚPIŤ?

Široký sortiment potrieb na nosenie detičiek (šatky, nosiče), oblečenia (mikiny, bundy) a doplnkov (ochranné kapsy, kukly, nákrčníky, topánočky na zateplenie nožičiek) má tiež slovenská (košická ;-)) značka Icuska – hand made.

Skvelou príležitosťou vyskúšať, ohmatať a nakúpiť vecičky na nosenie detí je Nosičský trh. Ten organizujú každoročne šikovné mamky a ich parťáci v Bratislave a v Košiciach.

Ak o nosení ešte len uvažujete a potrebujete sa naučiť viazať dieťatko do šatky, navštívte náš kurz Nosenie dieťatka v šatke a jej viazanie. V prípade, že už dieťatko do šatky viažete, no chcete sa vo viazaní zdokonaliť a naučiť viac úväzov (na bok či chrbát) navštívte aj viazanie šatiek pre pokročilých.

Prajem vám príjemné chvíle s vašimi detičkami.

Autorka: Lenka Elečková

Ďalšie članky

Robiť niečo užitočné

Robiť niečo užitočné

Končila som doktorát z Analytickej chémie, keď som sa zamýšľala nad tým čo ďalej. Po atmosfére panujúcej na katedre, ktorá ma teda vôbec nepriťahovala tam zotrvať dlhšie ako je potrebné, som prehodnocovala ďalšie možnosti. Šlo mi hlavou, že chcem určite „robiť niečo...

Čo vám o bezplienkovaní nikto nepovie?

Čo vám o bezplienkovaní nikto nepovie?

Na moje počudovanie ma bezplienková komunikačná metóda (BKM) vie stále prekvapiť a moje názory sa v priebehu posledných rokov významne menili. Je to obsiahla téma, ktorá ma neprestáva baviť, lebo vedzte, že to nie je len o “hovienkach”. Na začiatku, ako novopečená...

Prečo a ako látkovať?

Prečo a ako látkovať?

Na kurze Zdravého prebaľovania sa pýtam účastníkov, čo ich motivuje k tomu, že sa chystajú látkovať. Štandardnou odpoveďou je, že zdravie dieťatka a menšie množstvo odpadu. Teší ma, že aj v dnešnej uponáhľanej dobe, ktorá je charakteristická tým, že si chceme veci...