Nosenie detí

Dieťa hľadá matku nie len kvôli jedlu, ale aj pre potrebu blízkosti, lásky a bezpečia. Tieto (a ďalšie) potreby dieťa od narodenia dokáže komunikovať. A matka im inštinktívne dokáže porozumieť a napĺňať.

Na ceste porozumenia však máme množstvo odporúčaní a kultúrnych stereotypov v starostlivosti o novorodené a malé deti. Synchronicita cyklov a vzájomné prepojenie sa s dieťatkom bývajú častokrát narušené. Či už vplyvom rôznych okolností počas pôrodu, alebo množstvom rôznych informácií a rád z prostredia, ktoré potom dostávajú prednosť pred skutočnými potrebami niekoho z diády matka – dieťa. Je teda pochopiteľné, že môže prísť zmätok v tom, ako k starostlivosti pristupovať.

Šatkovanie - Rastieme s deťmi

Kurz Nosenie detí sa zameriava predovšetkým na podporu kompetencií ženy–matky v čítaní skutočných potrieb jej (novorodeného) dieťatka.

Vychádzame z poznania, že svoje deti nosia všetky matky. Viac, alebo menej. Či už používajú šatku, nosič alebo náruč. Šatka je len jeden z nástrojov, ktorý nám fungovanie v každodennej realite uľahčuje.

 

Obsah kurzu Nosenie detí

  • Sprostredkujeme si poznanie o význame nosenia dieťatka na tele či už v šatke, nosiči, alebo v náručí.
  • Naučíme sa, ako šatku rýchlo a efektívne uviazať, ako dieťatko rýchlo a dobre do šatky vložiť, aj vyložiť.
  • Ako dieťatko v šatke dojčiť, ako ju podoťahovať.
  • A mnoho ďalších tipov a trikov, ktoré nám uľahčia fungovanie s novorodeným dieťatkom, aj s deťmi dlho dlho po tomto čase.
  • Povieme si, ako dieťatko do šatky obliecť v rôznych ročných obdobiach a dotkneme sa aj témy bezplienkovania v súvislosti s nosením.
  • Stretnutie vás podporí v dôvere vo váš úsudok a v schopnosti rozoznávať skutočné potreby Vás a Vášho dieťatka. Jeho cieľom nie je konštantné naviazanie dieťatka na tele, ale porozumenie významu potreby fyzickej blízkosti, pochopenie aktuálnych potrieb, ktoré dieťatko komunikuje a nachádzanie riešení situácií, ktoré sú pre vás aktuálnou realitou.

 

Kurz povedie psychologička a poradkyňa nosenia detí Mgr. Zuzana Péliová.

“Mojim cieľom je podporiť porozumenie medzi dieťatkom a matkou. Naučiť sa význam určitého chovania u dieťatka, objasniť úlohu vrodených reflexov, nachádzať súvislosti v správaní v každodenných situáciách. Budeme sa venovať neurohormonálnemu nastaveniu konkrétneho obdobia, objasníme si biochemickú podstatu prepojenia sprostredkovaného fyzickou blízkosťou a jej efekt na každodenné fungovanie s bábätkom.”

 

 

Kurz viazania šatky pre pokročilých

Kurz je určený pre rodičov, ktorí už majú základnú skúsenosť s viazaním šatiek a nosením detí, a chcú získať zručnosť vo viazaní na chrbát a na bok. Niektoré úväzy na chrbát a na bok sú vhodné od narodenia, preto vek dieťatka nie je limitujúci.

• Zhrnieme si základné fakty o nosení detí a zásady správneho nosenia.
• Ukážeme si niekoľko rôznych spôsobov, akými sa dá dieťa jednoducho a bezpečne naviazať na chrbát a, samozrejme, si ich precvičíme.
• Precvičíme si, ako dieťatko z chrbta skladať tak, aby sme minimalizovali možnosť zobudenia.
• Ukážeme si rôzne triky, ako dieťatko ľahko „zakapsovať“ na chrbte aj boku.
• Vyskúšame si viacero praktických úväzov na chrbát vhodných pre dlhú aj krátku šatku.
• Vyskúšame si úväzy na bok.
• Ukážeme si rôzne varianty ukončení jednotlivých úväzov.
• Ukážeme si ako využiť každú dĺžku šatky naplno.
• Konečný obsah kurzu prispôsobíme Vašim potrebám tak, aby ste odchádzali so zručnosťami, ktoré pre pohodlné viazanie šatiek potrebujete.
Sme pripravení zodpovedať Vaše otázky a veľmi radi Vás podporíme v jedinečnom a neopakovateľnom kontakte s Vašim dieťatkom (alebo aj dvoma/troma ).

 

Základný kurz je primárne určený tehotným mamičkám a rodičom s malými deťmi do 6 mesiacov. Pre staršie deti odporúčame kurz pre pokročilých.

Kurz pre pokročilých robíme príležitostne, keď oň prejavia záujem viaceré záujemkyne/viacerí záujemci. Nevypisujeme ho pravidelne.

 

V prípade záujmu o DARČEKOVÝ POUKAZ na kurz pre blízkeho nás kontaktujte na kurzy@rastiemesdetmi.sk.

Prečítajte si odporúčania od našich absolventov kurzu.

 

Lektorka

viac-lektorka-Ivka_Cincarova-BKM

Mgr. Zuzana Péliová

Psychologička, matka troch synov.
Venujem sa osobným psychologickým poradenstvám v témach súvisiacich s rodičovstvom, partnerstvom, sebahodnotou, v obdobiach súvisiacich so zmenou rolí, hodnôt, chápanie vlastných kompetencií, hraníc. Poradenstvám pre ženy v období tehotenstva, pôrodu, šestonedelia (téma vzniku a vytvárania vzťahovej väzby, potreba empatického a kontaktného rodičovstva). Odborné poradenstvá dojčenia a nosenia, prednášky k témam vrodených reflexov pri dojčení, k noseniu dieťaťa z psychologického hľadiska. Poskytujem psychologické poradenstvo pri prekonávaní kríz a tráum, témy osobného rozvoja, vyhorenia, straty vnútornej motivácie.

Fotografie z kurzu