Festival 2017

Ako komunikovať tak, aby nám druhí rozumeli a ako porozumieť tomu, čo nám oni hovoria.

V Kultúrno-spoločenskom centre na Jedlíkovej 7 v Košiciach sa počas víkendu 20. – 21. mája konal druhý ročník festivalu rodičovstva a zdravého životného štýlu pod názvom Rastieme s deťmi.

Dospelí mohli na festivale navštíviť kvalitné prednášky, ktoré mali pod palcom lektori a prednášajúci zo Slovenska i Česka. Týkali sa pôrodu, kontaktného rodičovstva, výchovy detí, ale aj zdravého obúvania, otužovania a komunikácie.

Sobotňajšie prednášky odštartovala lekárka Jarka Kubíková s témou domácej prírodnej lekárničky. Užitočné informácie ku zdravému chodidlu a obúvaniu detí, ale aj dospelých, sa účastníci dozvedeli od lektora a pohybového kouča Matúša Svinčáka. Ten bol účastníkom festivalu k dispozícii počas celého víkendu pri svojom stánku, kde sa s radosťou venoval poradenstvu. Ako pôrod ovplyvňuje celý rod krásne popísala dula a terapeutka Zuzana Bajkaiová. Program v sobotu zavŕšila psychologička Ivana Medvecká prednáškou „Všetko s mierou“ vo vzťahu k výchove. V nedeľu po sviežej prednáške o otužovaní, ktorú mala príjemná bežkyňa naboso a členka Košických tuleňov Lucia Hendrichovská, si slovo vzala charizmatická Saša Polarczyk. Tá svojím pútavým a energickým vystupovaním ohúrila publikum, ktoré sa po obedňajšej prestávke nevedelo dočkať pokračovania jej rozprávania. Téma bola Vzťahy a komunikácia v Mentálnych jazykoch. Zjednodušene povedané „Ako komunikovať tak, aby nám druhí rozumeli a ako porozumieť tomu, čo nám oni hovoria“.

Účastníčka Lusi s 9-mesačnou Lunou v šatke na otázku, čo vraví na tohoročný festival odpovedala:
„Minulý rok som festival absolvovala s bruškom, a keďže ma veľmi oslovil, dokonca určil našej rodine nový smer, tešila som sa aj tento rok. No nevedela som si predstaviť, ako sa dajú vypočuť prednášky s 9-mesačným lezúňom. Úplne v pohode! Detičky sa hrali na podložkách, objavovali svet a rodičia vedľa nich mohli spokojne počúvať a dozvedať sa nové. Napríklad ako lepšie si porozumieť vďaka spoznaniu mentálnych jazykov.“
Paralelne s prednáškami pre dospelých bola deťom k dispozícii herňa pod vedením OZ Dračia stopa a OZ Haliganda. Súčasťou herne boli kreatívne dielne, skákací hrad, trampolína, maľovanie na tvár a detský kútik. Program pre deti spestrili veľké bublifuky či divadlo.

Okrem vyššie spomenutého, boli na festivale k dispozícii prezentačné stánky občianskych združení či malých firiem, ktoré príjemne spestrili akciu.

Festival organizovali dve aktívne mamky na rodičovskej dovolenke Lenka Elečková a Evka Tracíková. Zastrešili ho občianske združenie Dekiňa a nezisková organizácia Eviana. Podieľalo sa na ňom množstvo dobrovoľníkov. Finančne ho podporila mestská časť Košice-Západ.

Članok vyšiel v www.humanisti.sk