Festival 2016

Rodičia sa vzdelávali, deti zabávali. Tak vyzeral festival Rastieme s deťmi

V Košiciach sa 23. apríla v materskom centre Delfínik uskutočnil prvý ročník jednodňového festivalu kontaktného rodičovstva a rešpektujúcej výchovy detí určený hlavne pre rodičov a tehotné ženy pod názvom Rastieme s deťmi.

Dospelí mohli na festivale navštíviť kvalitné prednášky, ktoré mali pod palcom lektori a prednášajúci zo Slovenska i Čiech. Týkali sa zdravého nosenia detí, masáží detí a dojčiat či zdravého obúvania od malička. Tému kontaktného rodičovstva komplexne zhrnula Lucie Harnošová, skúsená lektorka v tejto oblasti.

„Je dôležité, aby rodičia mali rozšírené obzory, otvorenú myseľ a  hľadali si informácie. Do praktického života si už začlenia len to, čo im samotným bude vyhovovať. Ale je dobré mať z čoho vyberať,“ povedala Lucie Harnošová.

Jedným z lektorov, a zároveň hlavným hosťom, bol riaditeľ prvej demokratickej školy v Banskej Bystrici Aleš Štesko. Štesko má dlhoročné skúsenosti s prácou s deťmi, rodičmi a učiteľmi. Účastníci si vypočuli a aktívne sa otázkami zapojili do jeho prednášky pod názvom „Skutočné problémy problémových i poslušných detí“, po ktorej nasledoval blok intuitívnych hier pre deti aj dospelých „Učenie s vášňou“.

„Festival ma zaujal celým obsahovým programom, ako už aj samotným názvom “Rastieme s deťmi”. Najviac si ma získala téma kontaktné rodičovstvo. Lektorka Lucka vychádza nielen z rokmi overených postupov, ale aj vlastných skúseností. Vysvetlila, ako by malo takéto rodičovstvo vyzerať a fungovať a čo všetko si tento prístup vyžiada. Bola to pre mňa veľmi obohacujúca přednáška,“povedala s nadšením účastníčka  Lucia Hendrichovská, ktorá na festival prišla spolu so sedemmesačnou dcérkou.

Paralelne s prednáškami pre dospelých bola deťom k dispozícii herňa, ktorej súčasťou boli kreatívne dielne, netradičný hudobný workshop, skákací hrad, trampolína, maľovanie na tvár a detský kútik.

Festival sa uskutočnil v spolupráci s občianskym združením A centrum Košice – vedomá a aktívna príprava na materstvo a rodičovstvo a občianskym združením Dračia stopa, ktoré sa venuje aktivitám pre deti a mládež do 26 rokov. Zároveň je súčasťou realizácie mikroprojektu v rámci štúdia Sokratovo inštitútu, ktorý realizuje Živica. Finančne ho podporila Mestská časť Košice – Západ.

Uverejnené v www.zajtrajsienoviny.sk