Čo vám o bezplienkovaní nikto nepovie?

Na moje počudovanie ma bezplienková komunikačná metóda (BKM) vie stále prekvapiť a moje názory sa v priebehu posledných rokov významne menili.

Je to obsiahla téma, ktorá ma neprestáva baviť, lebo vedzte, že to nie je len o “hovienkach”.

Na začiatku, ako novopečená mamička, som k BKM pristupovala s veľkým odhodlaním a presvedčením, že ide o tú najsprávnejšiu vec na svete. Pri pohľade na dieťa, ktoré sa pučilo v polohe ležmo do plienky, som k jeho rodičom v ten moment prechovávala až opovrhnutie. Dnes to už tak chvalabohu nie je.

Po mojom praktizovaní bezplienkovania u svojich detí (dcérky a synčeka) a po skúsenostiach s mamičkami (aj oteckami a babkami) na kurzoch a vo svojom okolí, som dospela niekedy až k nečakanému poznaniu.

Na Slovensku sa k bezplienkovaniu vraciame s veľkým časovým odstupom, a preto vzniklo, podľa môjho názoru, niečo ako hluché  obdobie. Toto obdobie sa vyznačuje rozdelením spoločnosti na dva, nazvime to, „tábory“. Prvý tábor má o BKM, dovolím si tvrdiť, možno až prehnané ilúzie a očakávania. Druhý tábor BKM nedôveruje alebo sa nechce tým zaťažovať alebo o tom ani nikdy nepočul.

Ako vznikajú ilúzie v prvom tábore?

Kedysi u nás bolo bezplienkovanie nevyhnutnosťou, resp. ak mamička nezareagovala včas, tak musela očistiť dieťa, prípadne aj seba, alebo očistiť hlinenú podlahu alebo oprať plienku v studenom potoku. A čo dnes?

Prečo to vôbec chceme robiť dnes? Keď máme jednorazovky alebo práčky? Naše motivácie a očakávania je dôležité mať správne nastavené, lebo inak môžeme byť v určitých situáciách praktizovania BKM sklamaní a frustrovaní.

Ďalšia nevýhoda je, že nežijeme vo viacgeneračných rodinách ako sa žilo kedysi, a tak nezažívame starostlivosť o dieťa na svojich súrodencoch, sesterniciach, bratrancoch, neteriach, synovcoch, susedových deťoch. Musíme si o tom prečítať. A prečítať a zažiť je poriadny rozdiel. Obzvlášť, ak literatúry na túto tému je nedostatok, resp. chýba mi v nej istá dávka triezvosti, uplatniteľnosti v dnešnej spoločnosti. Navyše, po prečítaní takejto knižky môže byť rodič maximálne presvedčený len o tom a ničom inom v strachu, že by inak ublížil dieťaťu. A potom vyjadrenie odbornej verejnosti? Odborná verejnosť túto metódu väčšinou ignoruje, prípadne si ju občas mýli s tzv. skorým vysádzaním na nočník. A tak tu chýba dialóg, pripustenie na oboch stranách, že pravda môže byť niekde uprostred. Potom by sa nám s takýmto uceleným balíčkom poznatkov (doloženým serióznym výskumom) žilo ľahšie.

A keďže na moje kurzy chodí len tá skupina ľudí, ktorá k BKM dôveru má (prípadne si ju chce ešte posilniť), tak sa sústredím na to, aby som ich ilúzii o BKM zbavila a predostrela im realitu (ktorá ale nie je vôbec čierna, ale naopak nekonečne farbistá a naplňujúca) a pomohla im ju zvládať.

Čiže na kurze hovoríme o všetkom – aj o prekážkach a nevýhodách, s ktorými sa s veľkou pravdepodobnosťou stretne každý, aj užitočné a praktické rady ako zvládať rôzne situácie počas dňa doma a na rôznych miestach v našich zemepisných šírkach. Používam slovo hovoríme zámerne, lebo nehovorím len ja, ale spontánne prispievajú aj účastníci kurzu svojimi skúsenosťami, čo si veľmi cením. Preto sa teším na osobné stretnutia a zdieľania na kurze ;-).

Autorka: Ivana Činčárová

Ďalšie članky

Robiť niečo užitočné

Robiť niečo užitočné

Končila som doktorát z Analytickej chémie, keď som sa zamýšľala nad tým čo ďalej. Po atmosfére panujúcej na katedre, ktorá ma teda vôbec nepriťahovala tam zotrvať dlhšie ako je potrebné, som prehodnocovala ďalšie možnosti. Šlo mi hlavou, že chcem určite „robiť niečo...

Prečo a ako látkovať?

Prečo a ako látkovať?

Na kurze Zdravého prebaľovania sa pýtam účastníkov, čo ich motivuje k tomu, že sa chystajú látkovať. Štandardnou odpoveďou je, že zdravie dieťatka a menšie množstvo odpadu. Teší ma, že aj v dnešnej uponáhľanej dobe, ktorá je charakteristická tým, že si chceme veci...

Nosíme deti za každého počasia

Nosíme deti za každého počasia

Nosenci sa obliekajú menej, ako je bežné. S dieťatkom na tele sa vzájomne zahrievame, preto nie je potrebné dávať mu viac vrstiev oblečenia ako máme my. V prípade zimy nie je praktické ešte malé nechodiace dieťatko obliekať do zimnej bundy či do kombinézy....